Predstavnici Generalne direkcije za vakufe Republike Turske borave u radnoj posjeti Vakufskoj direkciji Islamske zajednice u BiH a cilj posjete je analiza zajedničkih projekata, kao i razgovori o budućim projektima.
Tokom posjete Medžlis IZ Tešanj, dvije delegacije su sagledale mogućnost realizacije projekta rekonstrukcije Ferhat-pašine džamije i poslovnog prostora poznatog kao „kahvana“ iz čijih prihoda bi bilo finansirano održavanje Ferhat-pašine džamije.
Analizirana je i realizacija dosadašnjih projekata kao što je ponovna izgradnja Aladža džamije u Foči, Sinan-begove džamije u Čajniču i Arnaudije džamije u Banja Luci, potom izgradnja studentskog doma Fakultata islamskih nauka u Sarajevu, te stambeno-poslovne zgrade u ul. Odobašina, Sarajevo, ali i rekonstrukcija Derviš-hanumine medrese u Gradišci, Baščaršijske džamije u Sarajevu, Šarene džamije u Travniku.
Svi ovi projekti su u toku realizacije, te je konstatovano da će rekonstrukcije Baščaršijske džamije, rekonstrukcija Šarene džamije u Travniku i ponovna izgradnja Arnaudije džamije u Banja Luci biti započeto u proljeće iz razloga što su administrativni uslovi u najvećem broju slučajeva završeni.
Razgovarano je i o budućim projektima za koji će biti potpisani protokoli kao što su izgradnja vakufske tržnice u Sanskom Mostu, rekonstrukcija Isa-begovog hamam u Novom Pazaru.
Većina projekata ima više milionsku vrijednost i zasigurno ako se uzme vrijednost svih projekata, Generalna direkcija vakufa Republike Turske spada među najveće investitore u BiH - kazao je u izjavi za Fenu direktor Vakufske direkcije IZ u BiH Senaid Zajimović.
Ono što je važno, dodao je on, većina ovih objekata ima status kulturno historijskih spomenika BiH i da se uporedo sa rekonstrukcijom ili ponovnom izgradnjom vjerskih objekata nastoji realizirati i projekti koji imaju ekonomski karakter.
Predstavnici Generalne direkcije za vakufe Turske i Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH posjetili su i Medžlis IZ Tešanj, kojom prolikom je razmatrana mogućnost rekonstrukcije Ferhat-pašine džamije i poslovnog prostora poznatog kao „kahvana“ iz čijih prihoda bi bilo finansirano održavanje Ferhat-pašine džamije.