Najviše spomenika islamske kulture, iz perioda Osmanlija, ostalo je u Bosni, a ona se u najvećoj mjeri očitovala na području graditeljstva. Kultura se jače razvila u gradovima u kojima je bila usredotočena vlast Osmanlija i u kojima su u većem broju bili prisutni nositelji vojno-upravnog aparata. Upravo u razdoblju od sredine 15. stoljeća do kraja 16. stoljeća sagrađene su najljepše bosanske džamije, poput Gazi Husrev-begove i Ali-pašine u Sarajevu, Ferhadije u Banja Luci, Aladže u Foči, Sinan-begove džamije u Čajniču i dr.

Sve do agresorskog rata dijelove istočne Bosne krasile su neke od tih džamija, ljepotice iz perioda osmanlija koje su ukazivale na činjenicu postojanja islama i muslimana na ovim prostorima više od 400 godina. U toku agresorskog rata duž rijeke Drine i istočne granice Bosne porušene su sve džamije pa i Aladža džamija i Sinan-begova džamija. Na ovaj način uništeni su jedni od najznačajnijih kulturno historijskih spomenika ne samo u BiH već i u Evropi.

Islamska zajednica u BiH je sve ove godine nastojala obnoviti i ponovo izgraditi sve porušene džamije. Posebnu pažnju je posvetila ponovnoj izgradnji Aladža džamije u Foči, kao i ponovnoj izgradjni Sinan-begove džamije u Čajniču. Ove dvije džamije bile su ujedno i temelj razvoja Foče i Čajniča. Ova dva vakufa udarila su temelj urbanizaciji gradova, vakifi koji su izgradili ove džamije su u ovim gradovima ostavili velike hajrate.

Jedan od glavnih ciljeva uspostave saradnje između Generalne direkcije vakufa Republike Turske i Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH jeste obnova vakufa iz perioda Osmanlija. Na ovaj način se obnavljaju ne samo objekti Islamske zajednice u BiH, već se obnavljaju kulturno historijski spomenici BiH.

Rezultat te saradnje jeste ponovna izgradanja Aladže džamije i Sinan-begove džamije.

Radovi na Aladži džamiji su u odmakloj fazi i nadamo se da će isti biti završeni do kraja 2017. godine. Već sada se može vidjeti kako ljepotica Aladža iz dana u dan sve više se izvija pored rijeke Ćehotine i svojoj Foči vraća njen pečat, njen simbol po kojoj je Foča bila prepoznatljiva i po kojoj će Foča opet biti prepoznatljiva.

U Čajniču je 17.07.2016. godine položen kamen temeljac za izgradnju džamije Sinan-bega Boljanića, još jednog bisera osmanske arhitekture i bosansko-hercegovačkog spomenika kulture. Na ovaj način Istoćnoj Bosni se vraća još jedan njen biser a i Čajniču se vraća njegova ljepotica. Džamija u centru Čajniča bit će također rekonstruirana kroz partnerstvo Vakufske direkcije BiH i Generalne direkcije vakufa Turske, a u radove će biti uloženo oko 4 miliona maraka.

Vakufska direkcija Islamske zajednice u BiH i Generalna direkcija vakufa Republike Turske prošle godine u mjesecu maju potpisale su Protokol o ponovnoj izgradnji Sinan-begove džamije u čajniču na način da Generalna direkcija za vakufe Republike Turske finansira kompletne radove na ponovnoj izgradnji džamije. Ovo je u nizu već nekoliko dogovorenih značajnih projekata u partnerskoj realizaciji dvije vakufske direkcije, a koji za cilj ima reaktivaciju vakufa sa posebnim osvrtom na vakufe iz osmanlijskog perioda.

Nakon Isa-begovog hamama u Sarajevu, ponovne izgradnje Aladže džamije, rekonstrukcije Derviš-hanumine medrese u Bosanskoj Gradišci, ponovna izgradnja Sinan-begove džamije u Čajniču je najbolji dokaz dobre saradnje ove dvije vakufske ustanove.

Polaganju kamena temeljca prisustvovali su Reisu-l-ulema IZ u BiH Husein ef. Kavazović, direktor Vakufske direkcije dr. Senaid Zajimović, muftija goraždanski Remzija ef. Pitić, eukovodilac Ureda za društvenu brigu i bivši muftija Hamed ef. Efendić, predstavnici izvršnih i zakonodavnih vlasti u BiH, predstavnici Medžlisa IZ Čajniče, te drugi predstavnici islamske zajednice u BiH, vjernici i građani.

Nadamo se da će Sinan-begova džamija imati značaj ne samo kao kulturno historijski spomenik, već i kao objekat koji će ponovo povezati sve ljude. Džamija je mjesto mira i suživota i kako jedan od stanovnika Čajniča srpske nacionalnosti reče: „Ništa Čajniče nije bogatije bez ove džamije, naprotiv Čajniče je siromašnije bez ove džamije koja je stoljećima krasila ovu Čaršiju“.

Ponovnom izgradnjom Sinan-begove džamije čaršiji vraćamo njen pečat i simbol.