Rekonstrukcija Behram-begove (Šarene) džamije jedan je u nizu projekata koji se realizira u partnerskom odnosu Generalne direkcije vakufa Republike Turske i Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH. Protokol između Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH i Generalne direkcije vakufa Republike Turske potpisan je 24.04.2017. godine. Radovi na rekonstrukciji džamije započeti su 2018. godine.
Projektom rekonstrukcije džamije obuhvaćeni su radovi skidanja četvorovodnog krova iznad molitvenog prostora i izgradnja kupole u izvornom obliku, uklanjanje trijema izgrađenog 1960. godine i izgradnja trijema u njegovom izvornom obliku, obnova reljefne dekoracije na munari i fasadama džamije, preziđivanje dijela munare, konstruktivna sanacija temelja i ojačavanje zidova džamije, unutrašnje oslikavanje, izmještanje postojeće abdestane te intervencije na haremu džamije i vanjsko uređenje.
Ovih dana radovi se privode kraju i planirano je da se sljedeće godine u sklopu Manifestacije dani vakufa 2025. godine organizira svečanost otvaranja džamije.
Šarena (Časna, Atik, Gradska, Behram-begova) džamija izgrađena je 1888. godine na mjestu gdje je bila najstarija tuzlanska džamija izgrađena prije 1533. godine. Džamija, medresa i mekteb izgorjeli su u požaru koji je zadesio Donju Tuzlu 1871. godine. Šarenu džamiju projektovao je Franc Mihanović (adaptacije su rađene po projektu Franca Kurila). To je rijedak i izuzetan primjer džamije tog vremena i stila, a njenom značaju doprinosi originalna slikana dekoracija koja je sačuvala izvornost iako je djelimično malterisana na fasadama.
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika 2010. godine, proglasila je „Graditeljsku cjelinu – Šarena (Časna, Atik, Gradska, Behram-begova) džamija sa haremom, ulazni portal i mjesto Behram-begove medrese u Tuzli, općina Tuzla“, nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Nacionalni spomenik čine Šarena (Časna, Atik, Gradska, Behram-begova) džamija sa haremom, ulazni portal i mjesto Behram-begove medrese u Tuzli.
Ukupna vrijednost projekta rekonstrukcije Šarene džamije iznosila je oko 2,5 miliona KM i kompletno je finansirana od strane Generalne direkcije vakufa Republike Turske putem Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH.