Monografija „Sa vakufom možemo više - Vakufski projekti i aktivnosti 2011-2021“ promovirana je danas u Bošnjačkom institutu u Sarajevu, u okviru manifestacije „Dani vakufa“.

Monografija je nastala kao rezultat realiziranih projekata Vakufske direkcije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini s domaćim vakifima, institucijama iz Republike Turske, kao i drugih muslimanskih zemalja.

- U monografiji smo nastojali predstaviti sve naše do sada realizirane projekte, a njih je na stotine. Inspirativni naslov „Sa vakufom možemo više“ pokazuje da se zaista, zahvaljujući upornom radu, dobrim idejama, saradnicima, timu, partnerima, može mnogo toga realizirati - izjavio je ovom prilikom direktor Vakufske direkcije dr. Senaid Zajimović.

Monografijom se, također, nastojalo ukazati da su vakufi uvijek doprinosili u društvu.

- Željeli smo to istaknuti i probuditi ideju da vakuf treba kako pojedincu, tako i društvu. Pojedinac čineći dobročinstvo i obveseljavajući drugoga, u isto vrijeme dobija najveću moguću satisfakciju, a to je da se i on sam dobro osjeća time što drugome pomaže. Društvu je potreban zato što vakuf obezbjeđuje sve ono što država ne stigne - kazao je Zajimović.

Monografija je djelo tima Vakufske direkcije i saradnika prof. dr. Zehre Alispahić, dr. Mustafe Prljače i prof. dr. Ismeta Bušatlića.

- Vakufi su prisutni u Bosni i Hercegovini od same pojave islama na njenom tlu i odigrali su važnu ulogu u formiranju mnogih gradova. Dali su veliki doprinos u civilizacijskom razvoju naše zemlje. Ovu ulogu su zadržali kroz vrijeme i imaju je i danas, a mogu je imati i u budućnosti.

Očekujemo da se vakufi ožive i da učestvuju u društvenoj izgradnji.

Ova monografija produbljuje svijest o značaju i potencijalu vakufa - naglasio je dr. Prljača, te je dodao da je Vakufska direkcija „jedna od najljepših priča u postratnom periodu“.

Prof. dr. Zehra Alispahić podsjetila je da vakuf nije institucija samo vjerskog karaktera, nego institucija općeg društvenog i univerzalnog karaktera.

- Vakuf je dobro koje vječno traje. On istovremeno predstavlja i transgeneracijski projekat, što znači da se prenosi s generacije na generaciju.

Plodove vakufa i priče o vakufima mi uživamo do današnjih dana.

Različite vrste istraživanja su pokazale da je Bosna i Hercegovina zemlja vakufa. Praktično, ne postoji nijedan pedalj naše zemlje koji nije vakuf, kao što ne postoji nijedan pedalj zemlje na kome nije prolivana krv šehida. Sretnici smo što danas kušamo plodove vakufa - poručila je Alispahić.

U okviru desete jubilarne manifestacije „Dani vakufa", Vakufska direkcija i Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu, sutra, 2. juna, u prostorijama Pravnog fakulteta organizirat će naučno-stručni skup: „Pravna sudbina mukata-vakufa", s početkom u 10.00 sati.

Preuzeto sa preporod.info