Međunarodni institut za vakufe iz Malezije organizovao je 7. septembra 2024. godine virtualni simpozijum na temu vakufa u zemljama Balkana.

Na skupu su učestvovali predstavnici različitih država, islamskih zajednica i njihovih vakufskih ustanova, koji su diskutovali o trenutnom stanju vakufa u regionu, kao i o izazovima i prilikama u vezi s njihovim očuvanjem i razvojem.

Među učesnicima ovog simpozijuma su bili:

• Muftija Mustafa Hadž – Muftija Republike Bugarske
• Džemal Redžematović – Savjetnik za vakufska pitanja pri Islamskoj zajednici iz Crne Gore
• Mevlud Arslani – Zamjenik predsjednika Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj
• Dr. Vedat Sahiti – Direktor Vakufa pri Islamskoj zajednici u Republici Kosovo
• Hfz. Abdurahman Kujević – muftija sandžački i direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u Srbiji
• Mevlud Ali – Profesor islamskih studija u Skoplju

Moderator skupa bio je dr. Abdulhalim Zejdan, stručnjak za društvene projekte i vakufe.
Nakon izloženih referata održana je rasprava u kojoj su učešće uzeli i eminentni profesori poput dr. Muhammed Arnauta i dr. Sami Salahata koji su u svojim analizama ponudili kvalitetne sugestije i prijedloge za očuvanje i unapređenje vakufa u zemljama Balkana.

U ime Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini na Simpozijumu je učestvovao dr. Senaid Zajimović, direktor Vakufske direkcije, koji je predstavio pet važnih tema.

Govoreći o temi "Historijski kontekst i uzurpacija vakufske imovine", dr. Zajimović je naglasio da su prethodni režimi oduzeli oko 80% vakufske imovine u Bosni i Hercegovini, što je ostavilo duboke posljedice na upravljanje i razvoj vakufa.

- Iako je prijedlog zakona o restituciji pripremljen, politička volja za njegovo usvajanje trenutno nedostaje - poručio je direktor Zajimović.

U okviru tema "Obnova vakufa nakon agresije" i "Uknjižba i evidencija vakufa" Zajimović je podsjetio na to da je tokom agresije na BiH uništeno 800 džamija i drugih vakufskih objekata, od kojih su gotovo sve obnovljene, uz izgradnju 400 novih objekata.

- Direkcija je završila projekat uknjižbe i evidencije vakufske imovine, čime je osiguran ključan korak za njihovo očuvanje i dalji razvoj - istakao je Zajimović.

Vakufska direkcija Islamske zajednice, prema njegovim riječima, sa svim institucijama i organima IZ, uprkos čekanju zakona o restituciji, aktivno investira u četiri vrste vakufa: vjerske, obrazovne, socijalne i ekonomske, doprinoseći time općem razvoju društva

Kao rezultat intenzivne promocije vakufa putem medija, dr. Zajimović je govoreći o temi "Promocija vakufa i porast domaćih vakifa" istakao porast broja domaćih vakifa, što dodatno osnažuje projekte i pruža nadu u budući razvoj vakufa.

Simpozijum je pružio priliku za regionalnu saradnju i razmjenu iskustava između vakufskih institucija, s ciljem unapređenja njihovih aktivnosti u budućnosti.

Jedan od zaključaka simpozijuma bio je da se nastavi saradnja vakufskih institucija sa područja Balkana i da se redovno održavaju susreti na kojima će se raspravljati o svim važnim vakufskim temama.