U prisustvu brojnih vjernika, visokih uzvanica i vakifa danas je u Mostaru svečano otvorena nova zgrada Karađoz-begove medrese, koja će uskoro primiti 270 učenika u 11 moderno obnovljenih učionica.
Objekt su svečano otvorili visoki dužnosnici na čelu sa zamjenikom premijera Republike Turske Emrulahom Išlerom i reisu-l-ulemom Islamske zajednice u BiH Huseinom ef. Kavazovićem. Išler je kazao kako je ovo veoma važna ustanova koja će dati nove Karađoz-begove.
Kazao je i da se u imenu Mostara sadržano ime mosta kao simbola, rekavši da je ''to dio života, način života, arhitektura i život oko njega''.
''Most je poseban simbol. Ne spaja samo dvije obale već i ljude, kulture, razmišljanje... Most je jedna živa stvar. U ovom posljednjem ratu vandali su na primitivan način srušili taj most. A kada je njegovo kamenje padalo, onda je rijeka, pocrvenjela. Ovo mjesto, grad, rijeka Neretva jesu mjesto gdje se dešava suživot.
Ovaj grad, kao i druge gradove u svijetu, osnovao je isti način razmišljanja, a to je princip vakufa i vakifa. Ugledni vakifi koji nisu htjeli sebi graditi raj na zemlji, razmišljali su o budućem svijetu, a drugima učinili korist i dali ljepotu. Na ovaj način je razmišljao i Karađoz-beg i izgradio puno na sve četiri strane Mostara'', kazao je zamjenik premijera Republike Turske.
On je rekao da se danas u Mostaru otvara ustanova koja ima tradiciju veću od mnogih evropskih univerziteta, te dodao "da i danas živi duh vakifa".
Reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH (IZBiH) Husein ef. Kavazović kazao je da su sve medrese i biblioteke povezane neraskidivom vrpcom, te da su ih osnovale Osmanlije. Tada su se, dodao je, punile rafe s knjigama u Mostaru i u drugim mjestima.
"Naravno, sjećamo se svih koji su ostavili traga u našem identitetu, veliki broj očeva i majki su čuvali naš identitet, svoj trud i napor ulagali da Bošnjaci očuvaju duhovni identitet i nacionalno biće. Uz sve poteškoće, bosanski čovjek je odolijevao svim izazovima koji su bili pred njim. Svega ovog ne bi bilo da nije bilo šehida koji su dali život da možemo svjedočiti svoju vjeru, kulturu i tradiciju. Šehidi Mostara su temelj BiH! Svi dugujemo ovom gradu, dugujemo kroz historiju, kako daleku, tako i bližu. Mostarcima nije lako, ali Mostar ima svoje ljude, medresu, univerzitet... Ima svoj most. Mostar ima cijelu BiH, na koncu", naglasio je.
Prisutnima se obratio i direktor Vakufske direkcije mr. Senaid Zajimović sljedećim riječima: "Ponosan sam što se nalazim na čelu institucije koja je direktno učestvovala u konstituisanju ovog vakufa. Želim navesti imena nekih važnih institucija koje su s nama zajedno učestvovale u izgradnji nove zgrade medrese, a radi se o: Islamskoj banci za razvoj iz Džidde, Igasi iz Saudijske Arabije, Ministarstvu vakufa iz Kuvajta, Organizaciji An-nedžat iz Kuvajta, i na kraju ovaj projekat je završila TIKA. Ovim činom mi u IZ oživljavamo imena velikih vakifa Bosne i Hercegovine; jučer smo oživjeli ime velikog Gazi Husrevbega otvarajući njegovu biblioteku, danas oživljavamo ime velikog Karađozbega otvarajući njegovu medresu, sutra oživljavamo ime velikog Hasana Nazira koji u Foči sagradi Aladžu džamiju, a prekosutra tj. u septembru oživljavamo ime velikog Isa bega Ishakovića kada budemo svečano otvorili njegov hamam".
Generalni direktor TIKA-e Serdar Čam podsjetio je da je TIKA u BiH realizirala 130 projekata, te da priprema 45 novih projekata u 2014. godini. Poručio je Mostarcima da čuvaju ostavštinu Karađoz-bega. Dodao je da je na rukovodstvu Turske veliki teret i da ''oni rade teško kako bi nama bilo bolje''.
Federalni ministar kulture i sporta Salmir Kaplan rekao je da "moramo biti svjesni značaja medrese".
"'imamo veliku tradiciju i moramo pokazati da smo 'ozbiljna i osviještena zajednica koja treba da bude svjesna svojih vrijednosti", kazao je.
Mostarski muftija Seid ef. Smajkić zahvalio je donatorima na pomoći u podizanju nove zgrade Karađoz-begove medrese, pozivajući ih da pomognu i druge projekte u ovoj zajednici. Dodao je da je ovo veliki dan za Mostar, medresu i Islamsku zajednicu. Podsjetio je da su Mostar i Karađoz-begova medresa dali veliki broj državnika i drugih velikih ljudi Osmanskom carstvu. Govoreći o aktuelnom trenutku, muftija Smajkić je istakao da je stanje Bošnjaka na ovom prostoru na momente ''deprimirajuće i bezizlazno''.
"Mi smo Bošnjaci ovdje postali manjina. Mostar se pokušava pretvoriti u ono što nije i nikada nije bio. Radit ćemo na očuvanju muslimana, Bošnjaka na ovim prostorima", kazao je Smajkić.
Seid ef. Eminović, direktor Karađoz-begove medrese kazao je da je ovo veliki dan za medresu, Bošnjake i muslimane Hercegovine. On je kazao da je TIKA dala temelj podizanju zgrade medrese. Zahvalio se reisu Kavazoviću, ranijem reisu-l-ulemi dr. Mustafi ef. Ceriću i muftiji Smajkiću na svemu što su uradili za mostarsku medresu.
Mostarac Mehmed-beg Karađoz bio je izvodač gradnje Starog mosta. Iza njega je ostala centralna mostarska Karađoz-begova džamija i brojne drugi vakufi. Živio je i djelovao u vrijeme sutlana Sulejmana Veličanstvenog.