Muftijstvo tuzlansko kao i njegovi medžlisi posvećeni su unapređenju i revitalizaciji vakufske imovine.
Na osnovu direktnog uvida u stanje vakufa na području Muftiluka i razmjene informacija sa predstavnicima medžlisa delegacija Vakufske direkcije je konstatovala da skoro svi medžlisi primjenjuju normativno pravne akte koji tretiraju vakufsku imovinu, kao i činjenicu da su posvećeni ideji da perspektivnu vakufsku imovinu unaprijede i stave u funkciju kako bi ekonomski osnažili rad medžlisa i olakšali misijsko djelovanje.
Pitanje koje su posebno tretirali učesnici razgovora jeste zaštita vakufske imovine u kontekstu primjene Zakona o premjeru i katastru u bosanskohercegovačkom entitetu RS te sličnog Zakona o harmonizaciji u Federaciji BiH. Istaknuto je da je veoma važno biti prisutan na izlaganjima nepokretnosti kao i pribaviti svu neophodnu dokumentaciju o vlasništvu vakufske imovine. U razgovoru sa domaćinima istaknuta je važnost upisa i uknjižbe svakog cantimetra vakufske imovine kao i način raspolaganja istom imovinom posebno u slučaju zakupnog odnosa.
Obzirom da je na sceni odliv stanovništva u nekim medžlisima posebno u onim koji teritorijalno egzistiraju u entitetu Republika Srpska, bilo je razgovora o mogućnosti ekonomskog iskorištavanja vakufskih potencijala kako bi se ekonomski ojačali medžlisi i pomoglo lokalnom stanovništvu.
U narednom periodu pažnju je potrebno usmjeriti i prednost dati projektima koji imaju ekonomski potencijal. Može se reći da je to apsolutni zaključak svih učesnika na sastancima, te da je neophodno zajedničkim snagama poduzeti sve aktivnosti na pripremi i realizaciji samoodrživih projekata.
U periodu od 20.12. do 23.12.2022. godine, predstavnici Vakufske direkcije posjetili su medžlise IZ Kladanj, Živinice, Banovići, Tuzla, Gornja Tuzla, Čelić, Brčko, Orašje, Modriča, Bosanski Šamac i Odžak.