Koliko li je priča ispričano i koliko li se sudbina dotaklo parom obvijenih zidova dok su spirali svoj dunjalučki nedžaset pod njegovim kubetima. Koliko li je jangija protutnjalo čaršijom da upokoji svaki trag ljudskog djelovanja, i isto toliko ljudskih pokušaja da se uklone tragovi požarišta. Isa begov hamam je onu zadnju , s kraja 19 stoljeća, uspješno prebrodio i podmlađen krenuo u novi vijek. Hamamu je prema nacrtima Josipa Vancaša dat novi izgled u pseudomaurskom stilu. No sudbina je imala drugačiji naum od onoga što je plemeniti arhitekta zamislio. Nova vlast je imala svoje estetske uzuse suprotne „retrogradnoj“ zaostavštini prošlosti. Skinuta je stara fasada a u prostorije smješteno sjedište firme simboličnog naziva „Higijena“.Opsada u zadnjem ratu je Hamamu, kao i čitavom Sarajevu, dala neizbrisve tragove razaranja. Tragove koji su evo i danas, nakon toliko vremena, vidljivi na Isa begovom hamamu.

Općina Stari Grad je objekat Isa begovog hamama 2005. god. vratila Vakufskoj direkciji. Od tada traje neprekidna borba da se pronađu donatori i uradi temeljita rekonstrukcija. Napori koje je uložila uprava Vakufske direkcije urodili su potpisivanjem sporazuma krajem 2011. god. sa Direkcijom vakufa Države Turske o obnovi i rekonstrukciji Isa begovog hamama. Nakon sprovedenih procedura i pribavljene popratne dokumentacije od strane Direkcije za vakufe Države Turske izabrana je firma „Ergu“ za izvođača radova.

Sa početkom mjeseca aprila započeli su i pripremni radovi. Hamam se vremenom počeo urušavati te je unutrašnjost prepuna građevinskog otpada kojeg je neophodno ukloniti kako bi se krenulo sa konkretnim radovima. Rok za završetak radova je 500 dana. Nadamo se da će vremenski uvjeti pogodovati izvođaču kako bi se u predviđenom vremenskom periodu završila rekonstrukcija, a objekat Isa begovog hamama zasjao starim sjajem.