U srijedu, 27. aprila, u sklopu Manifestacije “Dani vakufa 2016” u prostorijama Gazi Husrevbegove biblioteke održana su četiri značajna sadržaja. U povodu 280 godina vakufname Ćurčića vakufa predstavljena je vakufnama Ćurčića vakufa, a tom prilikom otvorena je i izložba u povodu 280 godina Ćurčića vakufa. Nakon toga upriličena je tribina „Evladijet vakufi u BiH“ kao i izložba najpoznatijih vakufnama evladijet (porodičnih) vakufa u BiH. Program je vodila i moderirala dr. Zehra Alispahić.
Na početku tribine prisutnima se obratio dr. Aladin Husić, sa Orijentalnog instituta u Sarajevu koji je govorio o općim karakteristikama vakufname Salih age Čurčića, njihovim prijepisima, fizičkom obliku i jeziku na kojem su napisane. Dr. Husić je prisutne goste ukratko uveo u hisorijske okolnosti nastanka vakufname hadži Salihage Čurčića. “Vakufnama je napisana na osmanskom turskom jeziku. Orginalna vakufnama nije sačuvana ali je sačuvano pet prepisa vakufname od kojih se jedan čuva u porodici Čurčić. Prema vakufnami imovinu vakufa činio je novac i porodična kuća-konak u Jahja pašinoj mahali, te karavan saraj (han) u imaretskoj čaršiji, sve u Sarajevu”.
Izložba “280 godina vakufname Čurčića vakufa” sastoji se od dva dijela. U jednom dijelu predstavljeni su prepis vakufname i fotografije imovine Čurčića vakufa, a u drugom dijelu su predstavljeni podaci i fotografije kako je došlo do revitalizacije vakufa I podacima o radu vakufa. Dakle, na izložbi su predstavljeni vakufnama, historijski podaci o vakufu te podaci o radu vakufa kao i o imovini Čurčića vakufa, odnosno o onome što je uvakufljeno.
Džamije koje je Čurčića vakuf dužan prema vakufnami opravljati i održavati su Ćurčinica džamija u Livnu, Jahja pašina džamija u Sarajevu, Karaula džamija u Travniku te Sagrakči hadži Mahmudova džamija u Sarajevu. Pored toga, prema vakufnami, potrebno je održavati i nekoliko dućana u Sarajevu. Na izložbi su predstavljene fotografije džamija i vakufa koji su dio ovog vakufa.
U drugom dijelu programa direktor Gazi Husrevbegove biblioteke, mr. Osman Lavić na tribini je govorio o evladijet vakufima u Bosni i Hercegovini. “Evladijet vakufi su posebna vrsta vakufa, gdje se prihodima od uvakufljene imovine prema vakufnami koriste vakifovi nasljednici, sve do izumiranja muških vakifovih potomaka. Nakon toga ova vrsta vakufa postaje "Srf vakufom"- “Rijetki su vakufi koji nemaju karakteristike evladijet vakufa“ – rekao je Lavić. U nastavku mr. Lavić govorio je i o motivima kojima su se vodili vakifi u vakufljenju porodičnih vakufa. I pri tome naglasio da su svi vakifi koji su iza sebe ostavljali porodične vakufe redovno imovinu uvakufljavali u korist IZ, a za potrebe svojih potomaka.
Sa dolaskom Austrougarske monarhije na ove prostore veliki dio evladijet vakufa uzurpiran je od strane vakifovih potomaka. Naime, Austrougarska monarhija nije priznavala dvojnost vlasništva. Ona je trenutne korisnike evladijet vakufa knjižila kao vlasnike. Tako se desilo da su mnogi vakufi preko noći prešli u ruke trenutnih korisnika. Sudbina evladijet vakufa u potpunosti je ista kao i sudbina srf vakufa. Oni su sa uspostavom komunističkog režima prvo umanjivani da bi na kraju u potpunosti bili nacionalizirani I oduzeti.
Nakon tribine direktor biblioteke otvorio je izložbu na kojoj je on kao autor predstavio nekoliko najznačajnijih porodičnih vakufa i vakufnama, te drugih dokumenata koji svjedoče tom vakufu. Među najpoznatijim prezentiranim vakufnamama je i vakufnama Sinan paše Boljanića u Čajniču.
Izložbu o najznačajnijim vakufnamama evladijet vakufa i izložbu o 280 godina Čurčića vakufa autori su pripremili u saradnji sa Vakufskom direkcijom. Namjera Vakufske direkcije bila je putem tribina i izložbi prikazati svu raskoš i bogatstvo vakufa, ali isto tako još jednu vrstu vakufa koja je obilježila historiju BiH i koja je utjecala kako na ekonomsku stabilnost društva tako i na porodičnu povezanost i stabilnost.
Ove interesantne i zanimljive postavke možete pogledati u prostorijama Gazi Husrevbegove biblioteke svakim radnim danom.