U sklopu 12. manifestacije “Dani vakufa 2024" danas će u Gazi Husrev- begovoj biblioteci biti upriličena promocija i tribina pod nazivom "Čurčića vakuf - primjer uspješnog porodičnog vakufa”.
Kako je najavljeno iz Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH, na tribini koja počinje u 18.00 sati bit će prezentiran historijat ovog porodičnog vakufa kao i serija uspješnih programa u periodu nakon obnove rada.
Prisutnima će se obratiti Jusuf Tanović, predsjednik Izvršnog odbora, nakon čega će biti prikazan kratki film o historiji ovog vakufa, kao i promocija novog izdanja knjige Čurčića vakufa.
Mutevelija vakufa Fuad Čurčić osvrnut će se na donacije, te ukazati na primjere uspješnih priča, dok će direktor Vakufske direkcije Senaid Zajimović ukazati na značaj saradnje, s obzirom na to da Čurčića vakuf svake godine povećava svoje aktivnosti i bilježi značajne rezultate u brojnim hajratima.
Čurčića vakuf je osnovao hadži Salih-aga Čurčić 1149. godine po Hidžri (1736.) te je za prvog mutevelliju izabrao starijeg sina Jašara Sadika. Riječ je o evladijetu, porodičnom vakufu, čime se dužnost rukovođenja vakufom predaje djeci i potomcima osnivača. I tako ostaje dok bude potomaka.
Priča o Čurčića vakufu traje skoro tri stoljeća, a različiti događaji iz historije utjecali su na njegov rast, opstanak i obnovu. Osnivačka imovina vakufa je bila novac, porodična kuća i karavan saraj, a dobit je, po vakufnami usmjerena na očuvanje imovine vakufa, te održavanje i opravku četiri džamije: Jahja-pašina Čurčića i Sagrakči hadži Mahmuda u Sarajevu, Karaula džamije kod Travnika, te Čurčinica džamija u Livnu.
U ratu su porušene dvije džamije: Karaula 1992., koja je obnovljena 1998. godine, i Ćurčinica 1994., koja je obnovljena 2014. godine.
Vakuf je prošao različite promjene sistema, sve do nacionalizacije vakufske imovine 1958. godine, kada je došlo do gašenja Čurčića vakufa. Obnovljen je 1998. godine kada je osnovano Udruženje "Čurčića Vakuf-Udruženje građana" sa ciljem da se sačuva preostala imovina te obnovi rad Vakufa. U proteklim godinama Čurčića vakufom je upravljalo 17 mutevelija koji su bili značajne ličnosti svog vremena, a neki od njih kao što su gradonačelnici Sarajeva Salih Ragib-ef. i Fehim-ef. Ćurčić i historijske ličnosti.
Potomci Salih-age Čurčića su se odrekli pripadajuće "dvije petine" prihoda Vakufa, te ih usmjeravaju na ulaganje u obrazovanje i podršku novim generacijama. Svake godine Vakuf osigurava podršku i stipendiranje učenika i studenata iz četiri džamije, sa Fakulteta islamskih nauka te po vlastitom izboru.
Primjer evladijet vakufa hadži Salih age Čurčića je najbolji pokazatelj da dobro učinjeno u ime Uzvišenog Allaha nikada ne može propasti. Iako je Vakuf bio ugašen sjeme dobra nastavilo je da i dalje daje svoje plodove kroz brigu vrijednih potomaka hadži Salih-age.
Vakifi, dakle, utjelovljuju i simboliziraju one vrijednosti koje garantuju budućnost zajednice, njihova su dobra djela vječna i neprolazna. Ona svjedoče da je jedini način da imetak učinimo trajnim to da ga u hajr utrošimo i tako investiramo za vječnost. Jer, neizbiježna je činjenica da su vakifi dobročinitelji koji se pamte i kojih se rado sjećamo.
(A.N./Preporod.info)