Kuvajt je zemlja koja je svoj imetak stavila u službu dobra. Kuvajtska humanitarna pomoć je prva ušla u Gazu nakon početka posljednjeg sukoba; kuvajtska pomoć je stigla u Jemen, širom Sjeverne Afrike, a doprinos razvoju vakufa, obrazovanja, i općih uslova života stigao je još dalje, kroz raznovrsne vakufske i humanitarne projekte u Kuvajtu i izvan njega.

Vakufima u Državi Kuvajt rukovodi Generalni sekretarijat za vakufe pri Ministarstvu za vakufe i vjerska pitanja. Vakuf je, kako ističu, autentična islamska formula koja naglašava jedinstvo vjerskih vrijednosti i društvenog razvoja, prema kojoj vakuf štiti društveni identitet i ispunjava šire društvene interese.

Najstariji dokumentovani vakuf u Kuvajtu potiče iz 1695. godine, iz perioda kada se Kuvajt počinje razvijati kao trgovačka luka. Samostalna uprava vakufa u Kuvajtu seže iz 1921. godine, a u narednim desetljećima ovlasti uprave su postepeno širene sve do nezavisnosti Države Kuvajt 1961. godine, kada se formira Ministarstvo vakufa i vjerskih poslova, te Generalni sekretarijat vakufa u okviru ministarstva 1993. godine.

Djelokrug rada Generalnog sekretarijata za vakufe ogleda se u upravljanju vakufima, ulaganju prihoda u njihov razvoj, podsticanju novih vakifa i novih ulaganja u vakuf, realizaciji društvenih, humanitarnih i obrazovnih projekata, te koordinaciji sa vladinim i nevladinim organizacijama u cilju postizanja svrha vakufa i razvoja društva, kako bi se poboljšalo društveno blagostanje.

Različiti su načini pomoći društvu kroz Generalni sekretarijat: izgradnja i održavanje džamija i drugih vjerskih objekata, podrška razvojnim projektima, stipendiranje studenata, pružanje mjesečne pomoći porodicama u potrebi, njega osoba sa invaliditetom, obezbjeđivanje odjeće, izdavaštvo knjiga, itd.

Generalni sekretarijat nastoji razvijati i naučna saznanja o vakufu, izdajući, pored literature koja tematizira vakuf, i naučni časopis „Awqaf“ na arapskom, engleskom i francuskom jeziku.

Da vakuf brine o svim kategorijama društva pokazuje Kuvajtski centar za autizam, koji je osnovan od strane Generalnog sekretarijata 2009. godine, a koji ima cilj da djeci sa autizmom obezbijedi prilagođen obrazovni program, da pruži studije i istraživanja u tom i srodnim područjima, te osposobi radnike i stručnjake za autizam kako bi se podigao nivo kompetencija djece s autizmom.

Generalni sekretarijat za vakufe blisko sarađuje i sa humanitarnim organizacijama u Kuvajtu i izvan Kuvajta, u cilju postizanja općeg dobra. Sekretarijat je, kao i različite kuvajtske humanitarne organizacije poput En-Nedžat, Bejtuz-zekat, Međunarodne islamske humanitarne organizacije, sa Vakufskom direkcijom u BiH realizirao desetine vakufskih projekata, kao i projekata pomoći porodicama u potrebi i stipendiranja studenata. Veliki savremeni vakufi širom Bosne i Hercegovine, poput Islamskog centra Sultan Ahmed u Zenici, Centra za islamsko obrazovanje u Matuzićima, Islamskog centra u Konjicu, Roditeljske kuće u Sarajevu i Tuzli, te brojni humanitarni i obrazovni projekti, plod su pomoći Generalnog sekretarijata za vakufe i prijateljskih kuvajtskih organizacija.

Kuvajtski narod je poznat po svojoj humanosti i ispruženoj ruci pomoći potrebnima. Iako geografski nije velika zemlja, Kuvajt iznova pokazuje da su, bez obzira na kapital i bogatstva, široko srce i ispružena ruka jedina razlika koja će olakšati život onome ko je u potrebi i doprinijeti općem društvenom boljitku.