Napulj, Italija – U ponedjeljak, 2. decembra 2024. godine, na Univerzitetu Federico II u Napulju održana je međunarodna konferencija pod nazivom “Evropski islam i islam u Evropi iz perspektive Bosne i Hercegovine”.

Na konferenciji su učestvovali istaknuti naučnici i predstavnici institucija iz Bosne i Hercegovine, među kojima su prof. dr. Ahmet Alibašić sa Fakulteta islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Ehlimana Memišević i viša asistentica dr. Amila Svraka-Imamović sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, te mr. sci. Amela Trako-Mahmutović iz Vakufske direkcije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Također, značajno učešće imali su glavni imam Islamske zajednice Bošnjaka u Italiji Ahmet ef. Tabaković, kao i predsjednik i član Islamske zajednice Bošnjaka u Italiji Arnel Nasić i Nermin Fazlagić.

Domaćini Konferencije bili su prof. dr. Maria D’Arienzo, profesorica na Katedri za crkveno pravo, kanonsko pravo i prava vjerskih zajednica, i prof. Sandro Staiano, a cilj skupa bio je istražiti ulogu islama u Evropi, s posebnim naglaskom na doprinos bošnjačke zajednice oblikovanju evropskog islama.

Tokom uvodnih izlaganja, posebno je istaknut značaj Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Prof. dr. D’Arienzo podsjetila je na povijesnu prekretnicu iz 1912. godine, kada je Austro-Ugarska donijela zakon Islamgesetz, zvanično priznajući islam kao religiju, pri čemu je upravo bosanski islam bio u središtu ovog pravnog okvira.

- Bosanski islam, sa svojom čvrstom institucionalnom strukturom i dugom tradicijom dijaloga, predstavlja izuzetan model koji pokazuje kako islamske zajednice mogu uspješno djelovati u evropskom društveno-pravnom okviru. Ovo iskustvo može poslužiti kao vodič za jačanje saradnje između evropskih država i islamskih zajednica te olakšati integraciju Bosne i Hercegovine u Europsku uniju - istakla je prof. D’Arienzo.

Prikaz bosanskohercegovačke islamske tradicije

Prof. dr. Ahmet Alibašić obratio se prisutnima putem online platforme, govoreći o islamskoj tradiciji Bošnjaka i njenom historijskom razvoju.

Prof. dr. Ehlimana Memišević je govorila o transformaciji islamskog prava i šerijatskih sudova u 20. stoljeću u Bosni i Hercegovini, dok je viša asistentica Amila Svraka-Imamović upoznala prisutne o raspravama o hidžabu u Europi sa aktuelnim slučajem iz Bosne i Hercegovine.

Mr. sci. Amela Trako-Mahmutović predstavila je rad i aktivnosti Vakufske direkcije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, ističući njen značaj u upravljanju i raspolaganju vakufskom imovinom. Ukazala je na značaj vakufa kao ključnog elementa očuvanja islamske tradicije i osnaživanja zajednice. Vakufi nisu samo dio kulturno-historijskog naslijeđa, već su i snažno sredstvo za unapređenje socijalne pravde i održivog razvoja, što ih čini relevantnim u kontekstu evropskog islama.

Fokus na rad Islamske zajednice Bošnjaka u Italiji

Drugi panel bio je posvećen radu Islamske zajednice Bošnjaka u Italiji, gdje su predstavnici ove zajednice govorili o njenoj organizaciji i uspješnoj saradnji s institucijama Republike Italije.

Zaključci konferencije

Organizatori su ocijenili konferenciju uspješnom, ističući značaj predstavljanja pozitivnog iskustva islama u Bosni i Hercegovini te doprinosa bosanskohercegovačkih muslimana u promociji islama u Evropi.

Ova konferencija još jednom je potvrdila važnost interkulturalnog dijaloga i pokazala specifičan doprinos Bošnjaka u oblikovanju evropskog islama.