U protekloj sedmici u jordanskoj prijestolnici Amman u organizaciji Ministarstva vakufa i Instituta kralj Abdullah drugi održan je 44. međunarodni seminar o sadržaju rezolucije pod nazivom „Poruka Ammana“.
Seminar je okupio predstavnike ministarstava vakufa i islamskih zajednica iz 24 države među kojima i predstavnike Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini koju su predstavljali dr. Senaid Zajimović, direktor Vakufske direkcije i Zahid ef. Mujkanović, imam u džematu Ugorsko, MIZ Sarajevo.
Poruka Ammana je proglas koji je Hašemitska kraljevina Jordan izdala 2004. godine nakon pojave brojnih radikalnih frakcija i grupa u muslimanskim zemljama. Proglas je upućen svim muslimanima, kako onima u muslimanskim zemljama tako i onima koji žive i rade u nemuslimanskim državama. Radi se o proglasu kojim se želi objasniti originalna slika islama, vjere s kojom je došao Poslanik Muhammed a.s. i koja je milost cijelom čovječanstvu.
Proglas ima za cilj da upozori na one koji pogrešno tumače vjeru i koji sebi daju za pravo da u ime islama čine djela koja ne dolikuju vjerniku. Poruka Ammana je univerzalna poruka islama koji na sve ljude gleda kao na Božija stvorenja koja treba da se međusobno upoznaju i sarađuju. Osnovni motiv ove poruke jeste kur'anski ajet:
„O ljudi, Mi vas od jednog čovjeka i jedne žene stvaramo i na narode i plemena vas dijelimo da biste se upoznali. Najugledniji kod Allaha je onaj ko Ga se najviše boji...“ (El-Hudžurat, 13)
Poruka poziva u međumuslimanski dijalog i otpor svima onima koji unose smutnju među narode i zajednice i koji druge i drugačije kvalifikuje otpadnicima od vjere ili manje ili nikako vrijednim poštovanja. A temelji se prije svega na sljedećim principima:
Gospodar svjetova je sve ljude, bez obzira na boju, spol i vjeru, odlikovao u odnosu na druga stvorenja. Metod pozivanja Allahu je zasnovan na blagosti i dobronamjernosti. Islam odbija grubost i osorost. Cilj poruke islama je pružanje milosti i dobra za sve ljude na planeti. U odnosu na druge i drugačije poziva na toleranciju, pravdu i zaštitu prava.
Islam od svojih sljedbenika traži poštivanje ugovora, rezolucija i povelja i strogo pridržavanje svega što one propisuju. Zabranjuje bespravni atak na tuđi život i smatra ubistvo jednog čovjeka na pravdi Boga kao ubistvo cijelog čovječanstva. Poštuje prava svakog čovjeka bez obzira kojoj vjeri pripadao i ne dozvoljava da se ona krše. Zabranjuje pretjerivanje u vjeri i prelaženje granica dozvoljenog. Islam je vjera sredine u kojoj ima mjesta za sve ljude svijeta.
Islamski učenjaci treba da ponude svijetu ispravno učenje islama, da se potrude da njegovi uzvišeni principi budu svima dostupni i lahko shvatljivi, da na temeljima tolerancije, ljubavi, suživota i središnjeg puta odgajaju i poučavaju mlade i da ih udalje od puta zastranjivanja, ekstremizma i mržnje. Da budu oni koji će okupljati a ne razdvajati, oni koji će zbližavati ljudska srca a ne praviti razdor među njima, oni koji će pozivati u vjeru u skladu sa vremenom u kome se živi kao i potrebama ljudi u dvadeset prvom stoljeću.
Hašemitska kraljevina Jordan je međureligijski centar na Bliskom istoku, stjecište različitih kultura i civilizacija, zemlja bogate historije i kulture. Polaznici seminara imali su priliku upoznati se sa bogatom ostavštinom i kulturnim nasljeđem ove blagoslovljene države, zemlje u kojoj su djelovali i koju su pohodili mnogi poslanici i ashabi Poslanika Muhammeda s.a.v.s. Šuajb a.s., Musa a.s., Isa a.s. samo su neki od poznatih i u Kur'anu spomenutih poslanika koji su djelovali i prolazili ovom važnom bliskoistočnom državom.
Ali i Muhammed a.s. je prolazio kroz Jordan na svom trgovačkom putu u Siriju. A brojni ashabi su ukopani u ovoj blagoslovljenoj državi. Muaz ibn Džebel, Abdullah ibn Revvaha, Abdurrahman ibn Avf, Dža'fer ibn ebi Talib, Ebu Ubejdde Amir ibnul-Džerrah, Zejd ibn Harise samo su neki od nekoliko hiljada ashaba koji su se borili i djelovali na ovim prostorima. U Jordanu se nalazi i čuveni grad Petra kojeg posjećuju turisti iz cijelog svijeta, kao i Mrtvo more koje se nalazi ispod nadmorske visine 340 metera.
Rijeka Jordan i Taberijsko jezero spomenuti su u brojnim hadisima kao mjesto susreta tri svjetske religije; islama, kršćanstva i judaizma. Pećina u kojoj su boravili stanovnici Kehfa, a po kojima jedna cijela sura u Kur'anu nosi ime nalazi se u Jordanu. Mnoga svjetska čuda su destinacija Hašemitske kraljevine Jordan.
A ono što posebno treba naglasiti jeste briga koju, Hašemitska kraljevina Jordan na čelu sa kraljem Abdullahom drugim, pokazuje prema zaštiti i očuvanju vakufa Palestine a posebno Kudsa. U ime svih arapskih zemalja Jordan je na sebe preuzeo brigu o ovim vakufima kao i samom Kudsu, odnosno džamiji koja je bila prva kibla muslimana.
U ime delegacije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Zahid ef. Mujkanović je ministru vakufa Kraljevine Jordan poklonio levhu, odnosno detalj originalne kaligrafije u zlatovezu iz džamije Husein-kapetan Gradaščevića koja je nastala nakon njene restauracije.
(Preporod.info)