Vakufi su kroz cijelu historiju islama igrali važnu, a dugo vremena i ključnu ulogu u socio-ekonomskom razvoju društva. Vakufi još uvijek mogu imati takvu razvojnu ulogu, a saudijsko društvo je jedan svijetao primjer pozitivnog odnosa prema vakufu, svjesno svoje 1500-godišnje tradicije. Uz povjerenje u snagu vakufa i posvećen angažman društva na njegovom razvoju i zaštiti, vakuf može imati veliki uticaj na prosperitet društva.
Saudijska Arabija je jedan od najboljih primjera kako vakufi mogu biti u službi razvoja ekonomije i ispunjavati razvojne ciljeve.
Za upravljanje i brigu o vakufima u KSA zadužena je Uprava za vakufe, koja je osnovana 2016. godine sa misijom da organizuje, održava i razvija vakufe, jačajući ulogu vakufa u ekonomskom i društvenom razvoju i društvenoj solidarnosti. Primarna uloga GAA je nadgledanje i upravljanje vakufskom imovinom unutar Saudijske Arabije. Djeluje kao regulatorno tijelo odgovorno za administraciju, razvoj i nadzor vakufa. Uprava osigurava da se vakufski fondovi koriste učinkovito i transparentno, promovišući dobrobit društva.
Javna Uprava za Vakufe (GAA) Saudijske Arabije igra ključnu ulogu u socio-ekonomskom razvoju Kraljevine. Vakufi, imaju dugu historiju u islamskoj tradiciji, pružajući održivu podršku za različite društvene, obrazovne i vjerske aktivnosti. Osnivanje GAA odražava predanost Saudijske Arabije revitalizaciji ove tradicionalne prakse u modernom kontekstu, osiguravajući njeno usklađivanje sa savremenim ekonomskim i društvenim potrebama. Osim vjerskih objekata, razni filantropski uredi, humanitarna društva i fondacije, univerziteti, fakulteti, istraživački centri, bolnice, medicinski centri, porodični fondovi unutar Saudijske Arabije, upravo su vakuf i svoj rad zasnivaju na vakufu.
Ključni ciljevi ove ustanove jesu prije svega očuvanje naslijeđa, socijalna dobrobit, održivi razvoj usklađen sa Vizijom 2030 Saudijske Arabije, te ekonomska diverzifikacija.
Prema načinu upravljanja, u KSA postoje vakufi kojima upravlja država i oni se obično nazivaju javnim vakufima, te samostalni vakufi kojima vlast upravlja posredno, a direktnu upravu imaju naziri ili upravni odbori (nazirska vijeća).
Nedavna studija o saudijskim dobrotvornim fondacijama (prethodno spomenutim samostalnim vakufima) izvijestila je o poljima rada kao i ukupnoj veličini rashoda za svako polje, otkrivajući ulogu vakufa u raznim sektorima. Od ukupnih rashoda fondacija za 2018. (3,4 milijarde SAR), 42% je izdvojeno za obrazovanje, 17% rashoda je raspoređeno za humanitarne usluge, za vjerske usluge je izdvojeno 15%, 12% za zdravstvo, 9% rashoda za razvoj socijalnog sektora, a 5% za umjetnost i kulturu, ekonomski razvoj, okoliš, pitku vodu i hranu.
Neki izvori procjenjuju broj postojećih vakufskih nekretnina u Kraljevini veći od 120.000 od kojih je najveći Vakuf dvaju harema (u Meki i Medini). Međutim, prema statistikci Privredne komore Rijada, broj vakufa u Kraljevini iznosi 33.229, od čega je samo 8.570 registrovano elektronski, dok je 24.650 vakufa još uvijek na papirnim evidencijama, a 44% svih vakufa su zemljišta i farme.
Prema površini, vakufi u KSA nadmašuju sve zemlje sa muslimanskom većinom stanovništva.
Među najvećim vakufima u Kraljevini su:
Vakuf kralja Abdulaziza, koji doprinosi obezbjeđivanju sredstava za projekte održavanja Dvaju harema i služenju njihovim posjetiocima.
Vakuf Sulejmana b. Abdulaziza er-Radžihija, kojima upravlja istoimena kompanija osnovana 2011. godine, te zauzima 28. mjesto najvažnijih svjetskih institucija koje doprinose filantropiji, a godišnje donira 16 miliona SAR. Osnivač ovog vakufa je uvakufio svoje farme (cijelo bogatstvo koje je tada imao) koje se protežu na 5466 hektara, ušavši u Guinness-ovu knjigu svjetskih rekorda kao najveći vakuf ikada uvakufljen.
El-Džebr humanitarna fondacija, registrovana 2012. godine, radi društvenom doprinisu u različitim poljima: vakuf je finansirao osnivanje najvećeg centra za autizam u Kraljevini sa donacijom od 30 miliona SAR, kao i izgradnju Društva za razvoj porodice sa donacijom od 15 miliona SAR, te druge društvene centre, kulturne aktivnosti, i aktivnosti za mlade.
Strategija razvoja vakufa je usklađena sa strategijom razvoja Kraljevine “KSA Vision 2030”, tako će se osnivati vakufi za osobe sa posebnim potrebama, vakufi za kvalitetno obrazovanje, vakufi za snažno i otporno društvo, vakufi za zaštitu kulturnog naslijeđa, te vakufi za održivu agrikulturu i sigurnu ishranu, vakufi za održivi razvoj ekonomije, vakufi za rješavanje stambenih pitanja.
Vakufi su kroz cijelu historiju islama igrali važnu, a dugo vremena i ključnu ulogu u socio-ekonomskom razvoju društva. Vakufi još uvijek mogu imati takvu razvojnu ulogu, a saudijsko društvo je jedan svijetao primjer pozitivnog odnosa prema vakufu, svjesno svoje 1500-godišnje tradicije. Uz povjerenje u snagu vakufa i posvećen angažman društva na njegovom razvoju i zaštiti, vakuf može imati veliki uticaj na prosperitet društva.