(Patria) - U okviru 13. manifestacije "Dani vakufa 2025" danas je u Sarajevu počeo trodnevni regionalni forum o vakufima na temu "Iskustva, strategije, održivost", uz učešće predstavnika balkanskih zemalja.

Forum organizira Vakufska direkcija Islamske zajednice u Bosni Hercegovini, u saradnji s Islamskom razvojnom bankom (IsDB).

Direktor Vakufske direkcije dr. Senaid Zajimović ukazao je na važnost ovog događaja, ističući da će tokom dva dana foruma biti razmatrana ključna pitanja koja se tiču razvoja vakufske legislative, jačanja transparentnosti i upravljanja, aktiviranja vakufskih investicijskih projekata, kao i primjeri saradnje između vakufskih institucija na Balkanu.

“ Ove teme predstavljaju istovremeno izazove i prilike, a radujemo se konstruktivnim raspravama koje će doprinijeti oblikovanju zajedničkih strateških vizija za budućnost vakufa u našoj regiji”, naveo je Zajimović.

Prema njegovim riječima, Vakufska direkcija predstavlja centralnu instituciju u strukturi Islamske zajednice, ovlaštenu za upravljanje, organizaciju i razvoj vakufske imovine u našoj zemlji, u skladu s principima islamskog prava i potrebama savremenog društva.

Naglasio je da je od svoga osnivanja, Vakufska direkcija realizirala stotine vakufskih projekata u različitim oblastima, čime je postala institucionalni oslonac u zaštiti i razvoju vakufa i u službi društva.

“Također, Vakufska direkcija kontinuirano radi na jačanju saradnje među vakufskim upravama na Balkanu i šire, kroz organizaciju konferencija, foruma i stručnih skupova. Ovaj forum je dio tih napora da se stvori poticajno znanstveno i institucionalno okruženje za vakufe, kroz razmjenu iskustava, izgradnju partnerstava i promišljanje budućnosti”, kazao je Zajimović.

Zamjenik reisu-l-uleme IZ u BiH dr. Enes Ljevaković istakao je kako je cilj foruma podizanje svijesti i ukazivanja na važnost vakufa i njegove aktivne uloge u raznim oblastima društvenog života, posebno u okviru Islamske zajednice i njenih obrazovnih, odgojnih, kulturnih, socijalnih, ekonomskih, medijskih i drugih vitalnih institucija.

Dodao je da je vakuf značajno doprinio i razvoju islamske kulture i civilizacije u najblistavijim periodima islamske historije.

„Zahvaljujući vakufima, mnogi gradovi su osnovani i razvili se u naučne, obrazovne i ekonomske centre, što je bio slučaj i u mnogim balkanskim zemljama“, rekao je Ljevaković, podsjećajući da su vakufi u BiH stradali kroz procese nacionalizacije, oduzimanja imovine i agrarne reforme, čime su oštećeni, devastirani i lišeni svoje imovine.

Istakao je i da su u posljednjim godinama jasno vidljivi napori da se pitanje vakufa postavi u središte pažnje unutar Islamske zajednice i u širem društvenom kontekstu. Posebno je istakao ulogu Vakufske direkcije i njen doprinos obnovi vakufa.

Ukazao je kako se vakuf danas suočava s novim izazovima i prilikama koje traže preispitivanje nekih propisa temeljenih na ranijem ijtihadu, uzimajući u obzir promijenjene društvene i ekonomske uslove, kako lokalno, tako i globalno.

„ Nova pitanja vezana za vakufe zahtijevaju odgovore učenjaka zasnovane na savremenom ijtihadu i donošenje novih fetvi utemeljenih na islamskim tekstovima, njihovom duhu i ciljevima šerijata. U tom kontekstu, potrebno je razmatrati nove forme vakufa i različite domene djelovanja postojećih vakufa, radi njihovog moderniziranja i aktiviranja. Nije dovoljno samo očuvati postojeće vakufe i nastojati vratiti oduzeti vakufski imetak, već je neophodno imati jasnu viziju razvoja vakufskog sistema i njegove uloge u novim društveno-ekonomskim okolnostima te raditi na njenom dosljednom sprovođenju.

Ova odgovornost leži na svima nama, a naročito na institucijama i organima zaduženim za čuvanje i razvoj vakufa. U tom smislu, s optimizmom i nadom gledam na ovaj naučni forum i očekujem da će njegovi radovi, rezultati i preporuke biti u skladu s našim težnjama za boljom budućnošću vakufa u balkanskim zemljama i svijetu“ kazao je Ljevaković.

Na forumu je govorio i dr. Abdelhakim Yessouf iz Islamske razvojne banke.
Teme o kojima se govorilo su: “Novi pristup saradnje s muslimanskim zajednicama”, “Vakufska direkcija IZ u BiH – organizacija, postignuća i društveni razvoj”, “Primjena šerijatskih principa u organizaciji vakufa u zemljama Balkana”.

Održane su i dvije panel diskusije, pravni okviru i političkom kontekstu funkcionisanja vakufa u balkanskim zemljama, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Albaniji i Kosovu, te diskusija o upravljanju, održivosti i uspješnim modelima vakufa u praksi Bugarske, Srbije, Turske, Slovenije i Bosne i Hercegovine.

Zadnji dan foruma, 30. aprila planirana je i terenska posjeta vakufima.

Preuzeto sa nap.ba