Regionalni forum o vakufima “Iskustva, strategije, održivost”.
Forum je okupio učesnike iz deset zemalja, a pokazao je, prema riječima i drektora Zajimovića, „da kao Zajednica imamo šta pokazati, kako u kadrovskom smislu tako i u smislu postignuća“
U okviru manifestacije “Dani vakufa u BiH” u Sarajevu je od 28. do 30. aprila održan regionalni forum o vakufima “Iskustva, strategije, održivost”, u organizaciji Vakufske direkcije Islamske zajednice u Bosni Hercegovini, u saradnji s Islamskom razvojnom bankom (IsDB).
Prvom danu foruma prisustvovao je zamjenik reisul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Enes-ef. Ljevaković, koji je podsjetio na značaj naučno utemeljenog govora o vakufu.
„Vakuf je živa materija, budući da se društvo, ekonomski i društveni odnosi stalno mijenjaju i evoluiraju. U tom smislu, postoji potreba za novim rješenjima za pitanja i probleme koji se u ovom trenutku javljaju kada je riječ o upravljanju vakufskom imovinom“, istakao je Ljevaković.
Osvrnuo se i na samu manifestaciju “Dani vakufa u BiH”, uz poruku da se njom nastoji skrenuti pažnja javnosti na ulogu vakufa za razvoj i napredak društvene zajednice.
„Sve ćemo se više oslanjati na vakufe koji donose određene prihode od kojih će se finansirati, prije svega, naše odgojno-obrazovne ustanove, a potom i druge vjerske aktivnosti. Na taj način treba razumijevati i manifestaciju “Dani vakufa u BiH”, koja je već postala tradicionalna, a iz godine u godinu polučuje sve bolje i kvalitetnije rezultate“, poručio je Ljevaković.
Direktor Vakufske direkcije hafiz Senaid Zajimović podsjetio je da su naučni skupovi i konferencije, već tradicionalno, dio svake manifestacije “Dani vakufa u BiH”, čime se jednim akademskim jezikom govori o različitim aspektima vakufa danas.
Skup usmjeren ka budućnosti
Simpozij je tretirao pitanja koja su značajna za vakufe i vakufsku imovinu islamskih zajednica zemalja Balkana. Stoga, iskustva na simpoziju su razmjenili predstavnici iz Bugarske, Rumunije, Kosova, Makedonije, Turske, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore i drugih zemalja.
Zajimović je podsjetio da je ovaj skup na specifičan način usmjeren prema budućnosti, jer je važno učiti iz iskustva zemalja koje su već donijele zakon o restituciji, čime su pokazale da je moguće ispraviti historijsku nepravdu.
Također je istakao da razmjena iskustava na ovom forumu može doprinijeti tome da aktivnosti koje islamske zajednice s ovih prostora realizuju u okviru svoje misije budu finansirane iz vakufskih sredstava. U ime Islamske razvojne banke, ovom je prilikom govorio Abdelhakim Yessouf, koji je istakao da vakuf treba razumijevati u svjetlu svega što je značio u ranijim vremenima, kako bi se osvijestio njegov značaj za aktuelni trenutak. Istakao je da je vakuf neodvojiv od ulaganja u znanje, zdravstvenu zaštitu i socijalnu jednakost te da je zbog toga važno posmatrati njegovu ulogu u sadašnjosti.
„U današnjem vremenu raste potreba za onim što zovemo samoodrživost. U tom smislu, vakuf postaje jedno strateško sredstvo za ukupni razvoj društva. Zbog toga mu treba vratiti njegovu civilizacijsku ulogu i koristiti ga za sveobuhvatni razvoj društva – u duhu solidarnosti, međusobnog pomaganja i opće brige“, poručio je Yessouf.
Na putu održivosti vakufa
Tokom drugog dana regionalnog foruma o vakufima “Iskustva, strategije, održivost”, razgovarano je o oživljavanju i čuvanju vakufskog naslijeđa na Balkanu, kao i o izazovima finansiranja vakufskih projekata.
Direktor Zajimović je iskazao riječi zahvalnosti reisul-ulemi zbog podrške projektima Vakufske direkcije, nakon čega se posebno obratio prisutnim predstavnicima medžlisa i muftijstava Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
„Forum je pokazao da kao Zajednica imamo šta pokazati, kako u kadrovskom smislu tako i u smislu postignuća. Sve što je realizovano rezultat je saradnje s medžlisima, muftijstvima i našim vjernicima. Mi smo samo imali ulogu mosta koji vas je povezivao s našim prijateljima tokom rada na projektima. Zaista možemo biti ponosni na sve što je realizovano tokom proteklih godina“, poručio je direktor Zajimović.
Posebno se obratio i gostima iz islamskog svijeta, koje je ovom prilikom opisao kao prijatelje vakufa, zbog njihove spremnosti da ulažu u ono što je potrebno društvenoj zajednici.
„Ovdje se želim osvrnuti i na vašu prijateljsku ruku koja je pružena, a ništa ne traži zauzvrat. Zbog toga smo posebno zahvalni, a zbog naše saradnje s vama, osjetimo ponos. Zahvaljujući vašoj podršci, realizovali smo brojne projekte i otvorili mnoge vakufske objekte“, podsjetio je Zajimović.
U okviru ovog dijela foruma, održan je i okrugli sto “Upravljanje vakufskom imovinom i održivost – identifikacija uspješnih praksi, stručna podrška i potencijalne inicijative”, a njegov cjelokupan sadržaj je ocijenjen korisnim i od strane Islamske razvojne banke, kao suorganizatora.
Obilaskom vakufskih dobara u sarajevskom Starom Gradu, forum je završen.
Nakon obilaska, učesnici su posjetili zgradu Rijaseta, gdje su se susreli sa zamjenikom reisul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini prof. dr. Enesom Ljevakovićem.
„Zahvaljujem svim učesnicima i stručnjacima koji su bili dio ovog foruma. Ovo je jedan vid saradnje između naših zajednica u ovim državama, saradnje na polju obrazovanja i razmjene iskustava o pitanjima vakufa“, rekao je dr. Ljevaković.
Podsjetio je i na to da je djelovanje Islamske zajednice usmjereno na razvijanje suživota i saradnje u dobru s ljudima koji žive na ovom prostoru, uz uvažavanje svih međusobnih razlika.
Direktor Zajimović je istakao da će djelovanje Vakufske direkcije u narednom periodu biti fokusirano na nastojanje da se trasira novi put, usmjeren na pitanja održivosti već izgrađenih i obnovljenih vakufa. Uz ovo pitanje, tokom foruma se govorilo i o digitalizaciji dokumentacije u vezi s osnivanjem prvih vakufa na ovom području.
„Važno je sačuvati i digitalizirati, ne samo vakufname nego i sve dokumente koji prate određeni vakuf. To nam može biti dokaz u budućoj restituciji, činjenica da je određeni vakuf zaista postojao na određenoj lokaciji i da je njegov titular Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini. Isto tako, dokumentacija nam služi kao dokaz da određeni vakuf potiče iz osmanskog perioda, što je jedan od uslova potpisivanja protokola s Generalnom direkcijom vakufa Republike Turske“, istakao je Zajimović.
Autor: Nedim Gondžić