Direktor Vakufske direkcije dr. Senaid Zajimović danas je na otvorenju Sinan-begove džamije u Čajniču poručio da podizanjem ove džamije Islamska zajednica poziva sve građane države Bosne i Hercegovine u suživot, mir, ljubav, toleranciju.

- Sinan-begova džamija je ponovo spomenik i duhovne i kulturne, ali i civilizacijske snage i pobjede dobra u Bosni i Hercegovini. Prema njegovoj vakufnami iz 1582. godine, Sinan-beg Boljanić je u Čajniču podigao džamiju oko koje se kasnije formirala mahala prozvana po njemu, Sinan-pašina mahala. Uz džamiju, koju je dao sagraditi 1570. godine, Sinan-beg je uvakufio i mekteb, tekiju sa musafirhanom, karavan-saraj, 22 dućana, dva mlina na Janjini, te mostove, mesdžide, hamame i druge objekte. Danas svega toga nema, ali imamo ponovo izgrađenu džamiju koja nije samo vjerski objekat, već simbol naše historije, tradicije i zajedništva - kazao je Zajimović, naglašavajući da njena obnova predstavlja "obnovu naše vjere i našeg duha".

Današnji dan pokazuje snagu zajedništva i naše odlučnosti da očuvamo kulturno i vjersko naslijeđe za buduće generacije, dodao je Zajimović.

- Obnova džamije Sinan Bega Boljanića ne bila moguća bez nesebične podrške naše Zajednice, naših građana i naših prijatelja iz Generalne direkcije vakufa koji su prepoznali važnost očuvanja zajedničkog kulturnog naslijeđa. Posebno zahvaljujem Generalnoj direkciji vakufa Republike Turske koja se odazvala molbi Islamske zajednice da zajedno s njom učestvuje u oživljavanju ovog vakufa i oživljavanju uspomene na njegovog vakifa - izjavio je on.

Izrazio je zadovoljstvo zbog toga što je Vakufska direkcija, potpisavši protokol o ponovnoj izgradnji Sinan-begove džamije sa Generalnom direkcijom vakufa Republike Turske, imala priliku učestvovati u oživljavanju ovog velikog zdanja.

- Protokol je potpisan 20. maja 2015. godine, i od tada se neumorno radilo kako bi ova džamija ponovo dobila svoju prvobitnu funkciju: tj. da nudi mir i smiraj onima koji u nju kroče, da napaja žedne Božije milosti i širi pozitivne i univerzalne ljudske vrijednosti. Vrijednost ponovne izgradnje iznosila je oko četiri miliona KM. Njena obnova dovršena je početkom 2024. godine, a u mjesecu ramazanu je klanjana i prva teravija i to nakon pune 32 godine - objasnio je on.

Na obnovi Sinan-begove džamije radile su mnoge institucije i pojedinci.

- Ovom prilikom želim da se zahvalim Rijasetu Islamske zajednice na čelu sa reisul-ulemom Husein-ef. Kavazovićem, Muftijstvu goraždanskom na čelu sa obojicom muftija Hamed-ef. Efendićem i Remzija-ef. Pitićem, MIZ Čajniče sa svim dosadašnjim glavnim imamima i predsjednicima, Opštini Čajniče i opštinskoj administraciji, Zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa Republike Srpske, izvođačima radova firmi "Sama inšaat" iz Turske, "Bišina" iz Mostara, kao i nadzoru ARHIPLUS iz Mostara - kazao je Zajimović.

Ovo je šesnaesti po redu realizirani projekat dvije direkcije. U toku je realizacija četiri projekta u Nevesinju, Mostaru i Tuzli.

- Potpisano je pet protokola koji čekaju realizaciju a vezani su za objekte u Banja Luci, Rogatici i Mostaru. U toku je priprema za potpisivanje nova tri protokola - najavio je on ovom prilikom.

Također, istaknuo je da su džamije Božije kuće, u kojima se promovira vjera u jednog Boga, mir, ljubav, požrtvovanost i odanost.

- Njih grade oni koji u Allaha i onaj svijet vjeruju, koji namaz uspostavljaju, zekat daju i koji se nikog drugog, osim Allaha, ne boje. (Kur'an). Iz ljubavi prema Bogu podignuta je prvi put, iz ljubavi prema Njemu ponovo je podignuta i to u vrijeme kada vapimo za ljubavlju, mirom i poštovanjem. Sve vjerske zajednice su uvijek bile kohezivni faktor u društvu. Podizanjem Sinan-begove džamije Islamska zajednica poziva sve građane države Bosne i Hercegovine u suživot, mir, ljubav, toleranciju i svoja vrata, simbolično, kroz otvorena vrata Sinan-begove džamije, otvara svim građanima i svim ljudima dobre volje - poručio je danas dr. Senaid Zajimović.

Preuzeto sa preporod.info