U srijedu, 20.11.2013.godine održano je predavanje za imame, hatibe i muallime u prostorijama Centra za lično i profesionalno usavršavanje u Sarajevu. Predavanje je održano u okviru seminara kojeg su zajednički organizirali Udruženje ilmjje IZ u BiH, Vjerskoprosvjetna služba Rijaseta, Vakufska direkcija, Centar za dijalog – Vesatijja i Centar za lično i profesionalno usavršavanje.
Prvi se prisutnim polaznicima obratio dr. Mustafa Hasani, profesor na Fakultetu islamskih nauka, sa temom „Promoviranje vakufa i briga o vakufskoj imovini“. Profesor Hasani se u svom predavanju empirijski jasno i precizno kretao kroz zadatu temu, potkrepljujući svoje riječi konkretnim primjerima i istraživanjem koje je za tu priliku pripremio.
Dr. Hasani je zaključio, provodeći slušaoce kroz kratki povijesni okvir, da je razvoj i napredak Islamske kulture i civilizacije prevashodno ovisio o razvoju i napretku vakufa. Iz takve institucije vakufa nastajali su monumentalni objekti koji su bili okosnica urbanizma, obrazovanja, industrije, socijalne brige za društvo u islamskom svijetu. Stoga se i propadanje islamske kulture i civilizacije usko može povezati sa propadanjem i zanemarivanjem, institucije vakufa.
U svom predavanju Profesor se dotakao i prve polovine prošlog stoljeća kada je Islamskoj zajednici, ali i ostalim vjerskim zajednicama, oduzeta skoro cjelokupna imovina. Ovakvo djelovanje ondašnjih vlasti imalo je ideološki cilj da se u potpunosti onemogući dalji razvoj vjerskih zajednica. Iz ovakvog čina Države Islamska zajednica je bila prinuđena da se okrene finansiranju iz sredstava zekata.
Praveći usporedbu dr. Hasani je istaknuo da je finansiranje iz sredstava zekata uspješna premosnica kojom je omogućeno da vjerski život ne zamre u potpunosti. Okosnica budućeg razvoja Islamske zajednice morat će se temeljiti na razvoju vakufa.
Na kraju predavanja prof. Hasani je predstavio i nekoliko statističkih podataka vezanih za termine vakuf i vakif, te njihovo medijsko praćenje kroz zvanične informativne institucije Islamske zajednice.
Huso Salihović, pravnik Vakufske direkcije, govorio je na temu „Pravni okvir za vakufsku imovinu“. Tom prilikom govorio je o pravnom statusu vakufske imovine u pozitivnim zakonskim propisima te o pravnom okviru vakufske imovine unutar Islamske zajednice kroz sistem upravljanja i raspolaganja vakufskom imovinom. Naglašeno je da vakuf kao pravni institut nije regulisan posebnim zakonskim propisima. Pravnik Vakufske direkcije je govorio o zakonskim propisima koji na direktan ili indirektan način utječu na imovinu Islamske zajednice, te o koracima i postupcima koji se moraju poduzeti da bi imovina bila zaštićena na što adekvatniji način. Kada je u pitanju status imovine u pozitivnim zakonskim propisima naglašene su fokusne aktivnosti Vakufske direkcije koje se vode u cilju sprečavanja donošenja negativnih zakonskih propisa i donošenje Zakona o rerstituciji. Kada su u pitanju ove aktivnosti ukazano je na potrebu sinhronizacije svih struktura Islamske zajednice u BiH.
U drugom dijelu svog izlaganja Huso Salihović je govorio o statusu vakufa unutar Islamske zajednice te ukazao na postojanje jedinstvenog sistema upravljanja i raspolaganja vakufskom imovinom. Sistem je izgrađen kroz set normativnih akata koja regulišu upravljanje i raspolaganje vakufskom imovinom.
Ciklus seminara se nastavlja i slijedeće sedmice i trajat će do početka februara iduće godine. Kroz osam ciklusa ovog seminara predviđeno je da prođe preko petstotina imama, hatiba i muallima.