U utorak (6.11.) je, u musafirhani Istiklal džamije, održan i posljednji u nizu seminara koje je Vakufska direkcija IZ u saradnji sa muftijstvima organizirala u proteklim danima na temu „Privođenje kulturi i proizvodnji vakufskih zemljišnih parcela“. Seminaru su prisustvovali glavni imami, sekretari i predsjednici medžlisa iz sarajevskog muftijstva.

Direktor Vakufske direkcije mr. Senaid Zajimović iskazao je dobrodošlicu, te se zahvalio na izuzetnom odzivu prisutnim učesnicima. On je istakao da Islamska zajednica raspolaže sa ogromnim zemljišnim resursima koji su trenutno neiskorišteni. Obaveza je Zajednice da neiskorištene zemljišne parcele kultiviše kako bi vakufska imovina u svom domenu mogla doprinijeti ekonomskom prosperitetu i napretku.

Nakon direktora Zajimovića prisutnima se obratio i predavač na seminaru, ugledni profesor sa sarajevskog univerziteta, prof. dr. Dževad Jarebica. Profesor se u svom predavanju osvrnuo i prisutne pobliže upoznao sa savremenim načinima proizvodnje hrane u svijetu. U tom kontekstu dotakao se i trenutnih moralnih dilema kojima je zaokupljena cjelokupna svjetska naučna zajednica. Dakle, jesti genetski modifikovanu hranu sa mogućim posljedicama po čovječanstvo ili suočiti se sa nadolazećom i sveprisutnom prijetnjom opće gladi. Islamska zajednica sa svojim ustrojem, ljudskim resursima i zemljišnim potencijalima mora biti lider široj društvenoj zajednici u proizvodnji hrane. Samo vlastita proizvodnja smanjuje ovisnost o svjetskom tržištu hrane. Negativne posljedice prekomjernog uvoza vode i hrane moguće je smanjiti promovisanjem ekonomskog patriotizma. Do kraja predavanja obrađene su tehničke pojedinosti usko vezane za sadnju pojedinačnih voćarskih kultura u kome je došlo do izražaja cjelokupno profesorovo dugogodišnje znanje i iskustvo.

Profesor Jarebica nije ostavio ravnodušnim ni jednog od učesnika tako da se nakon svih seminara vodio konstruktivan dijalog. Učesnici seminara su iskazali zadovoljstvo seminarom te lahkoćom kojom je profesor vladao temom.

Nakon realiziranih seminara donešeni su sljedeći zaključci:

  • Zbog velike zainteresiranosti na terenu i zbog važnosti teme koja se obrađuje na seminarima potrebno je u skorije vrijeme nastaviti edukaciju i članova džematskih odbora.
  • Medžlisi će u narednom periodu Vakufskoj direkciji dostaviti informacije o raspoloživim perspektivnim vakufskim parcelama.
  • Sve strukture unutar Islamske zajednice moraju se posvetiti kultiviranju vakufskih zemljišnih parcela kroz zasade deficitarnih kultura čiji će cilj biti proizvodnja zdrave hrane.
  • Sve strukture IZ trebaju raditi na ekonomskom jačanju IZ.
  • Medžlisi i džematski odbori trebaju voditi više računa i posvetiti više pažnje održavanju i obrađivanju vakufskih parcela.
  • Na vjerskoj pouci vršiti obuku kalemljenja i educirati mlade naraštaje o potrebi zasađivanja zemljišnih parcela deficitarnim kulturama.
  • Proizvoditi zdravu hranu na vlastitim vakufskim poljoprivrednim dobrima i tako utjecati na smanjenje uvoza hrane i vode iz susjednih zemalja.
  • Aktivno raditi na buđenju radnih navika kod mladih naraštaja.

Vakufska direkcija će nakon održavanja seminara a u okviru istoimenog projekta obezbijediti hiljadu sadnica oraha koji će biti zasađeni na vakufskim parcelama. Ovim činom Vakufska direkcija želi animirati i pokrenuti širu akciju iskorištavanja i oplemenjivanja vakufa.