Ova publikacija otkriva razmjere borbe za očuvanje autonomije vakufa i identiteta bošnjačke zajednice u Mostaru
U okviru manifestacija “Dani vakufa u Bosni i Hercegovini 2025” i “50. dani mevluda i zikra”, jučer je u Mostaru održana promocija knjige “Pravno nasilje nad vakufima u Mostaru (1945–1965)”, autora Hasana Eminovića, dugogodišnjeg novinara, istraživača i publiciste iz Mostara.
Knjiga, koju su zajednički izdali Vakufska direkcija Islamske zajednice u BiH i Medžlis Islamske zajednice Mostar, predstavlja dragocjenu analizu jednog od najmračnijih perioda mostarske povijesti, kroz dokumentirano svjedočenje o sistematskom oduzimanju vakufske imovine putem zakonskih i administrativnih mjera komunističkog režima.
Temeljena na dosad neobrađenoj arhivskoj građi Vakufskog povjerenstva, ova publikacija otkriva razmjere borbe za očuvanje autonomije vakufa i identiteta bošnjačke zajednice u Mostaru.
Promociji su prisustvovali brojni akademski radnici, ugledni intelektualci, ljubitelji knjige, kao i čuvari bošnjačke kulturne ostavštine, koji su svojim prisustvom dali posebnu težinu ovom kulturno-duhovnom događaju.
O knjizi su govorili muftija mostarski dr. Salem ef. Dedović, direktor Vakufske direkcije dr. Senaid Zajimović i autor Hasan Eminović, dok je program moderirao Kenan-ef. Ovčina.
Direktor Vakufske direkcije dr. Senaid Zajimović istakao je da knjiga ne pripovijeda historiju zatvorenu u arhivama, nego životne priče iz vremena kada su vakufi bili obespravljivani i brisani iz društvene svijesti kroz sofisticirane pravne mehanizme.
Posebno je ukazao na herojstvo mutevelija i članova džematskih odbora, običnih ljudi koji su, bez velike buke, branili svetinju zajednice.
-Oni možda nisu pisali memoare, ali kroz ovu knjigu njihova borba dobija svoj glas - kazao je Zajimović, ocijenivši Eminovićevo djelo kao kapitalan doprinos i naučnoj, i duhovnoj literaturi o vakufu.
Muftija mostarski dr. Salem ef. Dedović u svom izlaganju podsjetio je da vakufi nisu samo puka imovina, već srž kulturnog, vjerskog i obrazovnog života Mostara od njegovog nastanka. Ukazao je na brutalnost režima nakon Drugog svjetskog rata, koji je vakufsku imovinu stavio pod svoje “željezno žezlo”, svjesno uništavajući ključne oslonce islamskog života u gradu.
Istakao je da Eminovićeva knjiga vraća iz zaborava dragocjene podatke o vakufskim lokalitetima, pridonoseći očuvanju identiteta Mostara za nove generacije.
Autor Hasan Eminović izrazio je zahvalnost svima koji su podržali objavljivanje knjige, ističući da je osjećao moralnu i historijsku dužnost da zaboravljenu arhivsku građu učini dostupnom javnosti.
-Ako u javnom prostoru nema činjenica, onda ga popunjavaju poluistine i manipulacije - kazao je Eminović.
Naglasio je da se tokom pisanja maksimalno suzdržavao od ličnih komentara, prepustivši zaključke recenzentima. Poručio je da knjiga nije završena priča, već tek otvaranje važnog poglavlja o pravnom nasilju nad vakufima, izražavajući nadu da će ona biti poticaj budućim istraživačima da ovu temu dalje proučavaju.
Promocija knjige u okviru manifestacije “Dani vakufa 2025” i “50. dani mevluda i zikra” ostavila je snažan dojam na prisutne, podsjećajući na neprolaznu vrijednost vakufa i neotuđivu odgovornost da se ovo naslijeđe čuva i prenosi budućim generacijama kao temelj kulturnog, duhovnog i identitetskog opstanka.
Preuzeto sa hayat.ba