Cilj reformisanog vakufa u konačnici bi bilo stvaranje efikasnog vakufskog sistema u koji bi se mogao uključiti svako ko ima interesa da ostavi neko dobro ili pak da uz korištenje javnih resursa vakufa ostvari neko dobro.
I Uvod
Prema poslovnoj praksi (Pareto Analiza) 20% problema je odgovorno za 80% grešaka sistema. Budući da vakuf raspolaže sa znatnom imovinom i tvori veliki sistem, stvaranjem efikasnog manjeg sistema bi pomoglo rješavanju većine problema velikog. Potrebno je osnovati pet tijela koja će djelovati kao ojačanje i tako pomoći u revitalizaciji postojećeg vakufa. To su odjeli za Odnose sa Javnošću, Evidenciju/Dokumentaciju, Održavanje, Razvoj i Investiranje.
II Unapređenje i razvoj Vakufa
Cilj ovog izlaganja je prijedlog aktivnosti i definisanje ciljeva kako bi se našlo rješenje organizacije vakufa i kako bi se potencijal vakufske imovine uredio, iskoristio i stavio u efikasnu tržišnu funkciju.
III Vizija
Cilj reformisanog vakufa u konačnici bi bilo stvaranje efikasnog vakufskog sistema u koji bi se mogao uključiti svako ko ima interesa da ostavi neko dobro ili pak da uz korištenje javnih resursa vakufa ostvari neko dobro. Sistem bi trebao biti krajnje pravedan i transparentan kako bi se izgradilo i održalo povjerenje sudionika. U tom cijelom procesu vakufska imovina bi se uvećavala i transformisala u novi i bolji kvalitet aktive.
Ciljevi i aktivnosti
Slijedi prijedlog platforme aktivnosti kako bi taj proces mogao započeti na višem operativnom nivou. Po mom mišljenju potrebno je proces reorganizacije vakufa svesti na tri, eventualno četiri koraka:
1) Kvalitetna kampanja obavještavanja javnosti o svrsi, ozbiljnosti i značenju vakufa.
- Kao prvi korak ove aktivnosti nužno bi bilo izdati brošuru sa temama tipa "Šta je vakuf?, Tipovi vakufa, Kratka historija vakufa u BiH, Koristi od uvakufljenja imovine, Kako učestvovati u vakufu, Posljedice zloupotrebe vakufske imovine, itd." Takva kampanja bi imala za cilj stvoriti javno mjenje i iskomunicirati ozbiljnost institucije vakufa. Moguće je kampanju proširiti i na medijske kuće koje bi organizovale okrugle stolove na tu temu. Potrebno je ovu kampanju periodično obnavljati kako bi se stvorio duboki utisak u javnom mjenju.
Konačni cilj ove aktivnosti je potpuno razjasniti pojmove i mehanizme institucije vakufa i smjestiti ih u savremeni kontekst života na razini pojedinca u BiH.
- U kasnijoj fazi aktivnosti potrebno je uspostaviti mehanizam(e) transparentnog obavještavanja javnosti o stanju i aktivnostima vakufske uprave i stanja imovine uz informaciju o mogućnosti učešća svih onih koji bi željeli učestvovati u stvaranju nove vakufske aktive.
Konačni cilj ove aktivnosti je izgradnja povjerenja i animiranje javnosti da učestvuje u održavanju i razvoju vakufa kao vlastite vrijednosti od nacionalnog interesa.
2) Stvaranje profesionalnog dokumentacionog centra i baze podataka vakufske imovine. Za ovu svrhu potrebno je napraviti bazu podataka vakufske imovine u nekom od GIS sistema. U okviru stvaranja baze podataka bi se vršila tržišna procjena prema međunarodnim standardima i računovodstvena evidencija vakufske imovine. Takav jedan centar bi mogao pružati usluge snimanja, dokumentacije, stvaranja baza podataka i procjene drugim zainteresiranim stranama na komercijalnoj osnovi.
Konačni cilj ove aktivnosti je izgradanja sveobuhvatne baze podataka koja će služiti svim aktivnim učesnicima vakufa da kvalitetno koriste i doprinesu očuvanju vakufskog sistema.
3) Osnivanje firme vakufskog Upravitelja i Firme za Investicioni razvoj sa ciljem stvaranja nove i unapređenja kako postojeće vrijednosti tako i prihoda od vakufa.
- Vakufski Upravitelj bi bio odgovoran za upravljanje i održavanje postojeće vakufske infrastrukture. Potrebno je da upravitelj ima izgrađenu mrežu ugovora sa različitim zanatskim obrtima. U samoj firmi je nužno da budu uposleni inžinjeri nekretninama srodnih disciplina uz pravnu i računovodstvenu službu.
- Firma za Investicioni razvoj bi bila odgovoran za stvaranje novih nekretnina i unapređenje postojećih povećanjem investicione vrijednosti imovine. U firmi bi bio uposlen tim arhitekata, i ostalih inžinjera srodnih disciplina kao i pravna i računovodstvena služba.
4) Alternativno može postojati i četvrta faza razvoja vakufa u vidu Investicione kuće koja bi učestvovala u partnerskom investiranju u drugim projektima. Izvor sredstava za investiranje bi poticao iz prihoda od nekretnina, ali i novčanih donacija koje bi se u konačnici pretvorile u vakufsku aktivu.
Konačni cilj ove aktivnosti je omogućiti prirodan razvoj vakufskog sistema u savremenom društvu u kojem bi vakuf igrao važnu ekonomsku ulogu razvoja muslimanske zajednice.
IV Modus Operandi
Metodologija
Svaki pojedinačni proces unutar ukupnog procesa bi se trebao odvijati prema slijedećem procesnom taktu Problem – Projekat – Rješenje prikazanom na slici:
Okvir za Akciju
Za potrebe realizacije navednih aktivnosti potrebno je napraviti Idejni projekat sa slijedećim sadržajem:
- profilisanje i uloge strateških učesnika u procesu
- akcioni plan
- dinamički plan
- razvojni budžet
- dinamički novčani tok (cash flow)
- plan praćenja realizacije
Mirza Muhasilović - dipl ing.arh.
16 mart, 2008 godine